تازه های سایت
بایگانی
اوقات شرعی

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘گوناگون’

نیمه ذی‌الحجه سالگرد معجزه شق‌القمر در مکه مکرمه است.

به گزارش فرهنگ نیوز، مشرکان نگاهی به آسمان انداختند و دیدند ماه کامل است، رو به محمد و گفتند: «تو می‌گویی پیامبر خدا هستی، پس باید معجزه‌ای داشته باشی. اگر راست می‌گویی ماه را در آسمان دو نیم کن تا به تو ایمان آوریم.» پیامبر خدا گفت: «اگر من اینکار را بکنم ایمان خواهید آورد؟» و هlگی گفتند: «آری! ایمان می‌آوریم.» پیامبر دست دعا بلند کرد و از خدا خواست این معجزه را برای اثبات نبوتش، محقق کند. چند لحظه بعد، ذهان حیرت مشرکان باز ماند. چشم‌ها به آسمان خیره شد و همه دیدند که شکافی در ماه به وجود آمد، شکاف کل ماه را گرفت و پس از مدتی، دو تکه شد، طوری که کوه نور بین دو تکه ماه دیده می‌شد. مدتی بعد، به فرمان نبی اسلام، دو تکه ماه به هم چسبید و همه چیز به حالت عادی بازگشت. رسول الله پرسید: «حال ایمان می‌اورید؟» گفتند: «تو جادوگر هستی و چشم‌های ما را جادو کردی!» حضرت پاسخ داد: «اگر شما را جادو کرده باشم، دیگران باید ماه را کامل دیده باشند، نه تکه شده. از کاروانیانی که وارد مکه می‌شوند سوال کنید، ببینید انها چه می‌گویند.» هر کسی وارد مکه شد، ابتدا از دو نیم شدن ماه سخن می‌گفت. همه فهمیدند که محمد راست می‌گوید.

 

ادامه مطلب »

اصول تجارت در قرآن کریم

اصول تجارت در قرآن کریم

 


اى کسانى که ایمان آورده‏اید! هنگامى که بدهى مدت دارى (به خاطر وام یا داد و ستد) به یکدیگر پیدا کنید، آن را بنویسید! و باید نویسنده‏اى از روى عدالت، (سند را) در میان شما بنویسد! و کسى که قدرت بر نویسندگى دارد، نباید از نوشتن- همان طور که خدا به او تعلیم داده- خود دارى کند! پس باید بنویسد، و آن کس که حق بر عهده اوست، باید املا کند، و از خدا که پروردگار اوست به پرهیزد، و چیزى را فروگذار ننماید!

 

 

 


تجارت

 

یکی از مطالب قرآن شریف، بیان قوانین ظاهر شریعت و آداب و سنن الهیه است، که در این کتاب نورانی کلیات و مهمات آن ذکر شده، و عمده در این قسم دعوت به اصول مطالب و ضوابط آن است؛ مثل باب صلاه، زکات، خمس، حج صوم، نکاح، ارث، قصاص، حدود، تجارت و امثال آن. و چون این قسم، که علم ظاهر شریعت است، عام المنفعه و برای جمیع طبقات از حیث تعمیر دنیا و آخرت مجعول است و تمام طبقات مردم از آن به مقدار خود استفاده کنند، از این جهت در کتاب خدا دعوت به آن بسیار است و در احادیث و اخبار نیز خصوصیات و تفاصیل آنها به حد وافر است و تصانیف علماء شریعت در این قسمت بیشتر و بالاتر از سایر قسمت‌ها است.» ادامه مطلب »

مسلمان شدن در ۹۱ سالگی

مسلمان شدن در 91 سالگی

به گزارش شفقنا،به نقل از «شیعه نیوز» ،در توبه و بازگشت به سوی خدا، در هر سنی باز است، این مطلبی است که زن تازه مسلمان شده ی فرانسوی "ژیورقات لوبیول" بر آن تاکید دارد، کسی که نام "نور" را بعد از مسلمان شدن برای خود انتخاب کرد.خانم "نور" چگونگی اسلام آوردنش را اینگونه نقل میکند: یکی از فرزندانش تصمیم داشته او را به آسایشگاه سالمندان ببرد، در این حین همسایه اش آقای" محمد مداح" که آشنایی آنها به ۴۰ سال پیش برمیگردد پیشنهاد میدهد با آنها زندگی کند.

در خلال برخوردهای نور با خانواده ی محمد او متوجه روابط انسانی والایی که این خانواده با هم دارند میشود، از جمله برپاداشتن نماز جماعت، احترام کوچکتر به بزرگتر و اسوه قرار دادن حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) توسط همه ی اعضاء در زندگی، و اینها چیز هایی بود که او در خانواده فرانسوی اش نداشت. در ماه مبارک رمضان ، حالتی ایمانی غریب در خود حس کرد و این آغاز گراییدن او به اسلام بود تا مسن ترین اسلام آورندگان در جهان باشد.

ملاقات‌ آقای ابهری‌ با شیخ‌ مرتضی‌

شیخ مرتضی طالقانی

صفات عالی و سجایای اخلاقی شیخ مرتضی طالقانی سبب توجه بزرگان، علماء و طلاب نجف اشرف به ایشان شد. در سیمای مبارکش آثار زهد و تقوی نمایان بوده و چهره‏ای نورانی داشته است.

 

 نسبت به ادای فرائض دینی و متسحبّات و ترک مناهی اهتمام زیاد داشته است.به گونه‏ای که به هنگام نماز، اذان را با صدای بلند در مدرسه می‏خواند.

 

شیخ مرتضی طالقانی زندگی بسیار ساده‏ای داشت و به زخارف دنیا بی‎اعتنا بود. بیشتر روزها روزه داشت و در زندگی به حداقل قناعت می‏کرد و بی دریغ می‏بخشید.او مردی آسمانی، ملکوتی و معنوی بوده است.

 

گفته‏اند هر کس حتی از اشقیاء، عبادات ایشان را در شبها و سحرها می‏دید دگر گون می‏شد. در معارف دینی ید طولایی داشت. علم هیأت می‏دانست و در فنون

طلسمات و نیرنجات تخصص داشت. تواضع و فروتنی ایشان مشهور بود به گونه‏ای که هیچ گاه اجازه نداد که دستش را ببوسند.

 

 

ادامه مطلب »

ابن فهد حلی» عالمی که بیل در دستش مار شد

 

 

خبرگزاری فارس: «ابن فهد» روزى در باغ بود که شخصى یهودى وارد شد و گفت: پیغمبرتان گفته عالمان امت من از انبیاى بنى‌اسرائیل برتر هستند؟ پاسخ داد: آرى! یهودى گفت: نشانه این ادعا چیست؟ موساى کلیم عصا را اژدها مى‌کرد. شما هم می‌توانید؟

خبرگزاری فارس: «ابن فهد حلی» عالمی که بیل در دستش مار شد

 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، احمد بن محمد بن فهد اسدى حلى معروف به «ابن فهد حلی»، فقیه، محدث و عارف کامل قرن نهم هجرى در سال ۷۵۷ هجرى قمری به دنیا آمد.‏

ادامه مطلب »

خصوصیت عمر در کلام مولا علی علیه السلام

 

امام علی(علیه السلام) شخصیت خلیفه دوم را چگونه توصیف می نماید؟

 

سقیفه

 

جواب: امام علی (علیه السلام) در خطبه شقشقیه به ترسیم گویایى از شخصیت خلیفه دوّم و صفات و ویژگی هاى او و چگونگى محیط و زمان او پرداخته، مى فرماید: «او(ابوبکر) خلافت را در اختیار کسى قرار داد که جوّى از خشونت و سختگیرى بود با اشتباه فراوان و پوزش طلبى» (فَصَیرها فِى حوزه(۱) خَشْناءَ یغْلُظُ کَلْمُه(۲) وَ یخْشِنُ مَسُّها یکْثُرُ العِثارُ(۳) فیها، وَ الاِعْتِذارُ مِنْها).

ادامه مطلب »

دلیل عدم ذکر نام حضرت على (علیه السلام) در قرآن

 سوال:  اگر امامت یکى از اصول دین است، پس اهمیت آن از توحید و نبوت و عدل و معاد کمتر نیست، پس چرا آشکارا وجوب آن در قرآن مطرح نشده است؟جواب:  

باسمه جلت اسمائه؛ حدیث غدیر که شیعیان با آن امامت را اثبات مى کنند از نظر شیعه و سنى، مسلم و قطعى است زیرا هم از طرف شیعه و هم سنى به تواتر نقل شده است. این حدیث آشکارا بیان داشته که پیامبر (صلى الله علیه وآله) على (علیه السلام) را به امر الهى به جانشینى خود منصوب نمود. در عین حال، خداوند متعال در این باره تأکید نموده و تعهد کرده تا جان پیامبر (صلى الله علیه وآله) در امان باشد و در اثر اعتراض مردم به انجام این کار گزندى به او نرسد.ایرادى که بر جانشینى حضرت على (علیه السلام) وارد کردند این بود که چرا آشکارا نام على (علیه السلام) در قرآن نیامده؟ ولى روشن شده که اگر نام مبارک حضرت على (علیه السلام) و امامان دیگر که از فرزندان او هستند در قرآن مى آمد، قرآن تحریف مى شد. و این است راز عدم ذکر نام على (علیه السلام) و ائمه (علیهم السلام) در قرآن….; علاوه بر این نقل صحیحى از ابى بصیر است که گفت: «از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم مردم مى گویند: براى چه نام على و اهل بیتش در قرآن نیامده است؟» امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «به ایشان بگویید حکم نماز بر پیامبر (صلى الله علیه وآله) نازل شد و خداوند تعداد رکعات که سه یا چهار باشد را معین نکرد و این رسول خدا (صلى الله علیه وآله) بود که نماز را چنین تفسیر کرد». (1) از این روایت روشن مى شود که تمامى روایت هایى که بر ذکر نام ائمه (علیهم السلام) در قرآن دلالت مى کند منظورشان تفسیر و تبیین و یا بیان شأن نزول و تأویل است بدون آنکه خداوند، ابلاغ صریح این مسأله را امر کرده باشد.————————————————————۱- قُولُوا لَهُمْ: إِنَّ رَسُولَ اللهِ (صلى الله علیه وآله وسلم) نَزَلَتْ عَلَیْهِ الصَّلاهُ وَ لَمْ یُسَمِّ اللهُ لَهُمْ ثَلاثاً وَ لاَ أَرْبَعاً، حَتَّى کانَ رَسوُلُ اللهِ (صلى الله علیه وآله وسلم) هُوَ الَّذى فَسَّرَ ذلِکَ لَهُمْ; اصول کافى، ج ۱، ص ۲۸۶; بحارالانوار، ج ۳۵، ص ۲۱۰; تفسیرالعیاشى، ج ۱، ص ۲۴۹; تفسیر فرات کوفى، ص ۱۱۰٫منبع: http://www.rohani.ir/istefta-1557.htm

جایزه سعودی ها برای مناظره با علامه سید کمال حیدری

سعودی‌ها یک میلیون ریال به عنوان جایزه برای پیروزی در مناظره با "علامه سید کمال حیدری" تعیین کرده اند.به گزارش العالم، ناتوانی تماس گیرندگان با برنامه تلویزیونی "علامه سید کمال حیدری" از کشورهای مختلف عربی، در مناظره با وی به دلیل اطلاعات و پاسخ‌های منطقی و قاطع وی، موجب شده است که سعودی‌ها جهت تشویق افراد برای شکست دادن این عالم شیعه در مناظره، یک میلیون ریال سعودی جایزه تعیین کنند.

ماجرای نماز شب آیت الله بهاءالدینی

آیت الله بهاءالدینی

 

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی خطیب محبوب جمع‌های مذهبی و امام جمعه موقت تهران که توفیق درک شاگردی آیت الله سیدرضا بهاءالدینی را دارد.

 به مناسبت پانزدهمین سالگرد رحلت عارف پارسا، در گفتگویی خواندنی در مجله پاسدار اسلام صحبتهایی شنیدنی و نکاتی جالب درخصوص آیت الله سیدرضا بهاءالدینی، مطرح کرده و دریچه‌های جدیدی را در شناخت این بزرگوار به روی مخاطب گشوده است که در ادامه بخش‏هایی از آن تقدیم می شود:

 

از چه زمانی با آیت الله بهاءالدینی آشنا شدید؟

 

 خیلی دقیق یادم نیست. من بچه طلبه بودم در یک مجلسی که ایشان بودند، روضه خواندم و آقای بهاءالدینی خیلی مرا تحویل گرفت.

 

این حرف‌هایی که الان به برکت امام و انقلاب مطرح است، آن موقع اصلاً کسی در این وادی‌ها نبود، ولی خب امثال آنها را دوست داشتم.

ادامه مطلب »

شب یلدای عاشقان

 

پریشان و درمانده ام، از بار سنگین گناهانی که به دوش می کشم گناهانی که

خواسته و ناخواسته مرتکب شان شده ام و فراموش کرده ام که گنه کارم

و شاید قدری با گناهانم هم نشین شده ام که فرقشان را از ثواب و درستکاری از یاد برده ام.

و این لحظات فرصتی است برای پاک شدن

برای بیدار شدن از غفلت و برای عاشق شدن

و این شب  شب یلداست.یلدا طولانی ترین شب است

و یلدای رمضان طولانی ترین شب عاشقان  و معبود بی همتاست.

امشب چشم هایم را پنهان می کنم تا خواب راه دیدگانم را نیابد

امشب نزولی بزرگ را به تماشا می نشینم با صد هزار فرشته بردستانشان حریر…..

خواب امشب در چشمان حیرت زدگان از تماشای آن همه نور می شکند

چه آشوبی در اسمان است.

امشب امید، طرح بازار دل شکستگان است و از فزونی نور راههای نهفته اسمان هویداست

نویسندگان آسمان قلم به دست در تدارک برچیدن سیاهی ها ازناله های شب بیداران امیدوار و اشک ریزان شب زنده دارند

زنهار……… دل به او بسپار   ای شب زنده دار  تا سیاهی نماند

شب قدر را به بیداری می خواند و زمزمه ……زمزمه های عاشقانه با معبود

پس قدر باید شناخت دروازه های گشوده در شب قدر

و غوطه ور باید شد در نور تابان آسمان و نفس باید کشید در نزول آیات مقدس

خدایای من چه بسیار گناهانی که تو به سبب شکیباییت آنها را مایه انتقام از من قرار ندادی

و چه رسوایی هایی که تو از سر بزرگواری آنها را آشکار نساختی

خدایا اگر عمرم را مدتی طولانی در معصیت تو گذراندم و در نامه اعمالم گناهانم

بزرگ جز آمرزش تو آرزوی دیگری ندارم و جز رضاییت  به چیز دیگری امیدوار نیستم

 

الهی العفو 

آخرین اخبار
وضعیت یاهو
وضعیت آب و هوا